Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Serie sasiu ruginita, nu se vede
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Serie sasiu ruginita, nu se vede

Am achizitionat un smart. La omologarea de la RAR, s/a constatat ca locul unde este poansonata seria de sasiu este ruginit, nu se poate citi.
Seria mai apare intr-+un loc, pe un adeziv original montat in fabrica si corespunde.
Am cerut istoricul masinii de la Mercedes si este ok, masina nu e furata, etc.
Cum procedez pentru repoansonarea seriei?
Multumesc
Am avut doua situatii asemanatoare, in urma cu mai multi ani.
1.Seria nu se putea citi (o cifra, ultima, dar romanul te plimba....) si am fost cu autoturismul la reprezentanta RAR unde vinerea aceste cazuri erau cercetate de o comisie (era si un politist in comisie). ,,Comisia" a zis ca e ok si un mecanic de la RAR mi-a poansonat seria pe lonjeron.
2.A doua oara seria de pa casa telescopului era ok, dar au zis ca a fost decupata si sudata ulterior, adica am schimbat caroseria.
A fost nevoie sa fac un dosar de vreo doua sute de pagini, inclusiv o expertiza la un expert tehnic judiciar. In final tot cei de la RAR au poansonat seria pe lonjeron.
In ambele cazuri am platit o taxa, nu cine stie ce.
Mergeti la cei de la RAR, faceti o cerere.
P.S. Autoturismele care au seria poansonata de RAR sunt foarte rare si foarte scumpe :yes:
Admin, administrator
Faceti cerere la RAR,unica autoritate acreditata sa stanteze numere de identificare auto
Am fost la RAR si ei m-au trimis la plimbare
Sesizati oficial problema cu care va confruntati la conducerea autoritatii de la Bucuresti,si subliniati refuzul unitatii RAR de a pansona numarul de identificare
Pentru a indeparta neajunsuri in trafic sau la alte controale,se impune sa desfasurati demersuri pentru repansonare de catre RAR-care va aplica inclusiv pansonul de certificare pansonare
@ynocentta
Eu stiu ca unealta este poanson iar verbul a poansona.
La fel zice si aici
[ link extern ]
Dar citindu-va postarile nu mai sunt asa sigur.
Gresesc?!
DlGoe, utilizator