Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot da R.A.R ul în judecata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot da R.A.R ul în judecata

Bună ziua. A o mare problema care ma frământă de 2 luni. Am cumpărat o mașină din Germania. Eu lucrând acolo am achiziționat mașină dintr-un parc ca toți românii, i-am luat un rand de numere galbene ca sa o pot duce la locația unde lucram și după ce termin contractul de munca urma sa scot numere de zzol pe o luna,. Dar când am ajuns la autoritățile de acolo nu am găsit seria de șasiu. Am cautat-o și am tot cautat-o, nu sa găsit Am dus-o și la reprezentanta Hyundai dar după 2 zile și ei au spus ca nu o găsesc. Asa ca eu am dus mașină innapoi la vânzător și cu scandal cu amenințări a spus sa o las acolo ca găsește el seria. După o zi ma sunat ca a găsit-o după roata din fata pamsonata pe șasiu. Eu fiind la munca pana la ora 23. Am zis ca pot ajunge numai după ora 24 Asa și făcut ma așteptat cineva și mia dat cheile și actele inclusiv numele roșii pe ia. A aprins o lanterna uite seria este aici. Ok am plecat la drum adoua zi și asa mai departe. Deci problema este ca cei de la RAR au spus ca seria este bătută artizanal și ca mașină e de aruncat 7000€!. Și ca ar trebui sa merg în Germania sa duc mașină innapoi la vânzător. Eu nu mai am numere de Germania valabile ca au expirat deci nu am cum, și mai cred ca nici nu ma baga nimeni în seama acolo după 5 luni de la cumpărare. Mașina este o basculanta de 3,5t și momentan este singura mea sursa de venit. Eu am luat flexul și am șlefuit tot șasiu și am reușit sa găsesc seria originala dar e fffoarte ruginita și nu se vad decât 2 caractere.Acum eu as vrea sa dau RAR în judecata sa pansoneze ei seria pentru ca eu ca simplu cetățean nu pot fi expert. Ce ma sfătuiți va mulțumesc mult pentru ajutor
Ati facut foarte rau ca ati intervenit dv neautorizat sa polizati zona unde se afla pansonata seria originala a vehiculului
Puteti actiona in judecata autoritatea RAR,dar nu veti avea sansa de solutie favorabila,atat timp cat la eventuala expertiza tehnica se va proba ca s-a intervenit neautorizat asupra zonelor unde era pansonata seria originala a vehiculului
RAR are competenta sa pansoneze noi seri de sasiu numai in anumite conditii,cand solicitantul face dovada cu documente legale ca s-a intervenit asupra vehiculului in unitate acreditata
Eu nu am polizat seria. Eu am îndepărtat numai vopseaua și rugina. Deci nu am polizat sau intervenit în vreun mod. Mulțumesc pentru răspuns
Atat timp cat se constata interventie neautorizata asupra elementelor pe care sunt pansonate de catre producator elementele de identificare vehicul,evident autoritatile ridica suspiciuni asupra temeiniciei si legalitatii interventiei
In special RAR,la constatarea interventiei neautorizate asupra elementelor de identificare vehicul,consemneaza in documente si in evidenta proprie si propun blocarea datelor si documentelor respectivului vehicul
Fiecare producator vehicul,pansoneaza elemente de identificare in mai multe locuri pe sasiu
Incercati sa contactati oficial producatorul,dealer al marcii respective
In situatia in care dv ati intervenit neautorizat asupra zonei unde a fost pansonat elementul de identificare vehicul,RAR va avea castig de cauza inclusiv in instanta de judecata