avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie

De cand intra in vigoare actul/contractul de donatie? din momentul semnarii sau dupa ce se face intabularea pe numele noului proprietar ( am inteles ca dureaza 15 zile si radierea respectiv inscrierea pe numele noului proprietar)
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 12:58, 20 August 2013
Nu aveti un drept de proprietate opozabil cel putin decat dupa inscrierea in CF . Daca lucrarile cadastrale sunt finalizate in circumscriptia unde se afla imobilul, inscrierea este constitutiva de drepturi, altfel este doar cu efect de opozabilitate fata de ceilalti, nu puteti vinde, inchiria, ipoteca, decat dupa inscrierea in CF.
Dreptul de proprietate se transfera la momentul inscrierii in CF a actului de donatie. Art. 888 C.Civ prevede ca doar bunurile imobile provenite din mostenire, expropriere, vanzare silita sau accesiune se dobandesc independent de inscrierea in CF.
pe mine ma intereseaza daca bunul imi mai apartine dupa ce am semnat actul de donatie? adica dupa ce am semnat este inca al meu pana este trecut in CF pe noul proprietar?
art 56 din legea 71/2011 stabileste ca pana la data finalozarii lucrarilor de cadastru pt fiecare unitate administrativ teritoriala inscrierea in CF a dreptului de proprietate si a altor drepturi reale se face numai incop de opozabilitate fata de terti.
Deci contarctul de donatie este un contract intre vii translativ de proprietate si in momentul de fata el transfera proprietate de la data autentificarii. CF deocmadata este un Registru de publictate pt opozabilitate fata de terti.
Joha a scris:

art 56 din legea 71/2011 stabileste ca pana la data finalozarii lucrarilor de cadastru pt fiecare unitate administrativ teritoriala inscrierea in CF a dreptului de proprietate si a altor drepturi reale se face numai incop de opozabilitate fata de terti.
Deci contarctul de donatie este un contract intre vii translativ de proprietate si in momentul de fata el transfera proprietate de la data autentificarii. CF deocmadata este un Registru de publictate pt opozabilitate fata de terti.



deci sa inteleg donatarul intra in posesia bunului la momentul semnarii actului de donatie si ca inregistrarea in CF este doar un act de "informare" fata de terti, de actualizare a datelor
Ultima modificare: Marți, 20 August 2013
bagins, utilizator

Alte discuții în legătură

Cand se transfera dr de proprietate conform noului cod civil? adela05 adela05 Care este momentul la care se transfera dr de proprietate, conform noului Cod Civil? Ma ajutati si cu nr art? Multumesc (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor marilyn31 marilyn31 Un certificat de mostenitor al unor bunuri reale partimoniale, incheiat inainte de 1990, neinscris ulterior nici pe rol fiscal si nici in registrele cartii ... (vezi toată discuția)
Dovada proprietatii dienusa dienusa va rog mult sa-mi spuneti daca TP face dovada proprietatii?sunt intr-un proces in care se incearca contrariu...chiar judecatoarea m-a intrebat daca am CF pe un ... (vezi toată discuția)