Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie boxe subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie boxe subsolul blocului

Buna ziua,

Am construit impreuna cu mai multi locatari boxe la subsolul blocului.
Boxele sunt din caramida sau BCA la care s-a pus o usa metalica fara sa se darime ziduri existente sau de rezistenta iar in interiorul boxelor nu trec tevi .
Conform legii nr 50/1991 actualizata 2012 nu este nevoie de autorizatie de constructie :
Art. 11
(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
m) lucrări de compartimentare provizorie nestructurală.

Doresc sa mentionez ca am facut facut cerere la asociatia de proprietari pt. aceasta constructie si cererile acestor locatarilor au fost aprobate.
Primaria ne-a trimis somatie sa daramam aceste boxe spunand ca vom primi si o amenda.
Din punctul de vedere al meu ca si locatar nu am nevoie de autorizatie de constuire si am obtinut aprobarea asociatiei de proprietari , deci nu am nicio vina.
Conform Legea nr. 230/2007

Art. 39
Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.

Ce ne sfatuiti sa facem , ca si locatari , pt. evitarea platii unei amenzi si daramarea boxelor in a caror constructie am investit bani?
Este necesar un contract de concesiune intre locatari si administratie?
Legat de Legea nr. 230/2007:
Ce se intelege prin acordul majoritatii locatarilor?Nu este specificat nimic tipul majoritatii(50% +1 sau 100%)
Va multumesc.

Cititi mesajul initial in care utilizatorul spune ca au fost somati cu amenda, asa ca nu pe invers.
Daca sunt proprietari, pot contesta amenda primariei in justitie . La mine in casa pot ridica cati pereti doresc, altceva ar fi atunci cand se pune problema demolarii unor pereti ai constructiei.

A venit cineva de la primarie pe teren sa vada realitatea ?. Daca nu a venit, inchideti subsolul cu un lacat.
Pai poa' sa-l inchida, dar amenda n-o pot incuia.
Alte sfaturi mai realiste aveti?