avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe teren dupa succesiune
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe teren dupa succesiune

Daca in urma unei succesiuni se primeste o cota indiviza dintr-un teren, cum trebuie sa se declare la primarie pentru stabilirea impozitului datorat?
Eu am facut cererea in nume propriu, dar la primarie nu au fost de acord, ci au cerut sa inregistrez intreg terenul, pe numele tuturor proprietarilor.
Deci, ar trebui sa platesc eu impozitul pentru toti si apoi sa astept ca ceilalti coproprietari sa-mi dea partile lor.
E corect asa?
Mergeti impreuna toti mostenitorii. Pe cei de la Fisc nu I intereseaza cine plateste impozitul, iar acesta se plateste pe bun imobil si nu oe cote parti. Daca platiti numai dvs aveti un drept de creanta pt sumele platite pt ceilalti coproprietari.
Dar Codul Fiscal prevede ca
86. În situaţiile în care terenul se află în proprietate comună, impozitul pe teren se datorează după cum urmează:
a) în cazul în care fiecare dintre contribuabili are determinate cotele-părţi, impozitul se datorează de fiecare dintre contribuabili, proporţional cu partea de teren corespunzătoare cotelor-părţi respective;
De ce nu se inscrie la fiecare mostenitor in parte?
Cel mai corect este sa faceti iesirea din indiviziune si atunci fiecare va putea sti ce si cat sa plateasca.

Asa se intampla cand stai cu bunurile la comun, suporta unul pentru toti :(
Multumesc pentru raspunsuri. Speram sa gasesc o solutie, totusi.
Pot fi obligati ceilalti mostenitori sa iasa din indiviziune?
Se pot vinde sau dona cotele indivize de teren?
Nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune.

Daca nu vor de buna voie sa iasa din indiviziune, deschideti actiune in instanta de iesire din indiviziune si atunci or sa fie obligati.

Puteti vinde cota parte... dar, credeti ca o sa gasiti cumparator?!?!?

... cam dificil!

Eu nu as cumpara cota parte dintr-un teren aflat in indiviziune, nici daca ar fi la un pret foarte mic.

Practic, nu cunosti exact delimitarea bunului pe care il cumperi!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare cota indiviza intre mostenitori costystanescu costystanescu unul dintre mostenitori cu o cota indiviza de 1/4 in urma unei succesiuni poate ceda catre unul dintre ceilalti mostenitori cota sa indiviza prin notariat. ... (vezi toată discuția)
Vânzare tern extravilan LucianNeatu LucianNeatu Sunt proprietar a doua titluri de proprietate împreuna cu moştenitorii persoanelor ce erau proprietari ca şi mine. Cum pot sa vând partea ce mi se cuvine ... (vezi toată discuția)
Coproprietarii refuza sa ofere copie de pe buletin pt cadastru vali_085 vali_085 Cum se poate obtine o copie a buletinelor coproprietarilor pt efectuarea unui cadastru si intabulare in cazul in care unul din coproprietari doreste sa isi ... (vezi toată discuția)