Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi proprietate

Buna ziua! Am o intrebare legata de dreptul de proprietate :

As vrea sa stiu ce drepturi asupra casei are sotia daca aceasta nu a fost trecuta in actul de proprietate al casei ?Este casatorita cu el de 37 de ani.
Alex1970, utilizator
Principiul este acela al comunităţii de bunuri, cu excepţiile strict reglementate de lege: sunt proprii bunurile dobîndite înainte de căsătorie, cele moştenite, cele primite prin donaţie ca bun propriu, cele destinate exercitării profesiei şi cele care înlocuiesc un bun propriu.

Pentru a vă răspunde, ar trebui să ne spuneţi cînd şi în ce modalitate a fost dobîndită casa.
Buna ziua.Casa a fost construita impreuna cu sotul ei pe parcusul casniciei.Multumesc anticipat!
Sotia are 1/2 din casa .
Chiar daca aceasta nu este trecuta in actul de proprietate al casei ?Banuiesc ca revine jumatate doar daca sunt in divort si doar daca nu exista alti mostentiori (copii sau alte rude apropiate) .Daca sotul vrea sa vanda fara acordul sotiei fara ca acestia sa fie in divort ?Ce se intampla in cazul asta ?
Bunurile edificate in cursul casatoriei sunt bunuri comune.La vanzare notarul intreaba atat vanzatorul cat si cumparatorul daca sunt casatoriti, daca raspunsul este nu ,se cere sentinta de divort sau certificat de deces.Fiecare parte dintr-un cuplu are 1/2 din proprietatea dobandita in cursul casatoriei exceptie facand bunurile mostenite , primite donatii sau cele la care se poate face dovada ca s-au cumparat sau edificat prin bani proprii(ex. casa vanduta de parintii unuia din soti si banii donati copilului, bani obtinuti ca despagubiri ANRP, dupa imobilele antecesorilor) dar la toate acestea trebuie dovedit cu acte provenienta banilor.