Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata femei

Buna ziua,
Sunt născută pe data de 16.07.1958 cu o vechime in munca de 31 ani si 6 luni din care un an cu activitate doar de 4 ore. In grupa doi de munca am lucrat 11 ani si 6 luni. Cand voi ieși la pensie anticipata?
Multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/2 - 2/0 = 59 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 10 luni (31/6 + 2/10 = 34 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 2 luni, in septembrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in septembrie 2014.

4. Pentru a putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 2 luni, in septembrie 2014, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 2 luni.
Multumesc mult pentru raspuns.
Cele 4 ore lucrate intr-un an se diminueaza la 6 luni in vechimea de munca?
Daca anul lucrat 4 ore pe zi este ulterior datei de 1 iulie 2005 atunci pentru pensie se considera un an de stagiu de cotizare (conform OUG 65/2005 care abroga art.103(3) din Codul muncii).
Anul lucrat 4 ore a fost in 1982, in cazul acesta mai pot solicita pensia anticipata partiala doar cu 31 ani cotizati? Dacă nu trebuie sa mai cotizez 2 luni? Unde trebuie efectuată plata contributiei?
Multumesc!