Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii infiintare IMM - impozit pe venit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii infiintare IMM - impozit pe venit

Pentru infiintarea unui IMM - platitor de impozit pe venit, trebuia sa existe un angajat cu carte de munca! Este posibil ca acel angajat sa aiba cartea de munca si in alta parte??! In aceste conditii, in care IMM are un singur angajat cu carte de munca si acesta are cartea de munca in 2 locuri, firma poate fi platitoare de impozit pe venit?
Da . Poate fi angajat si cu 2 ore pe zi.
in cazul in care este unic angajat la Imm trebuie sa aiba un contract de durata normala (8 h), iar in cealalta parte contract partial.(daca nu sunt incalcate prevederile Codului Muncii privitoare la durata zilei de munca)