avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modificare bilant 2012 ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modificare bilant 2012 ?

in mai am avut control de la itm si am fost obligata sa refac pontajele pe anul 2012 ;
am depus declaratii 112 rectificative ;
in mod firesc s-au modificat balantele si deci si bilantul;
nu exista " bilant rectificativ"??
cum sa procedez???
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 09:30, 27 August 2013
Pentru bilant nu se poate depune rectificativa.
Daca apar corectari sau modificari fata de ce e trecut in bilantul depus in anul trecut, la data cand ati descoperit respectivele erori/modificari le inregistrati in conturile respective iar inchiderea o faceti prin contul 1174.
Respectivele modificari fata de bilantul deja depus le explicati in notele explicative la bilantul pe care-l veti depune pentru acest an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant rectificativ nukarela nukarela AM CONSTATAT CA LA BILANTUL DEPUS ON LINE PENTRU ANUL 2011 S-A PRODUS O EROARE LA CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE,ADICA LA CHELTUIELI DE AMORTIZARES-A TRECUT O ... (vezi toată discuția)
Inregistrari in contul 1174 ciobanc ciobanc in urma unui control ITM,am depus declaratia 112 pe mai multe luni din 2012; cum sa fac notele contabile: 641 :4323 lei 6451: 943 lei 6452: 32 lei 6453: ... (vezi toată discuția)
Corectare bilant iuliana17 iuliana17 Buna seara, As dori sa stiu daca un bilant depus se mai poate corecta? Mai precis in cazul in care anumite cheltuieli au fost complet omise din situatia ... (vezi toată discuția)