Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modificare bilant 2012 ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modificare bilant 2012 ?

in mai am avut control de la itm si am fost obligata sa refac pontajele pe anul 2012 ;
am depus declaratii 112 rectificative ;
in mod firesc s-au modificat balantele si deci si bilantul;
nu exista " bilant rectificativ"??
cum sa procedez???
Pentru bilant nu se poate depune rectificativa.
Daca apar corectari sau modificari fata de ce e trecut in bilantul depus in anul trecut, la data cand ati descoperit respectivele erori/modificari le inregistrati in conturile respective iar inchiderea o faceti prin contul 1174.
Respectivele modificari fata de bilantul deja depus le explicati in notele explicative la bilantul pe care-l veti depune pentru acest an.