avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de Conducere expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de Conducere expirat

Posed Permis de Conducere categ.B,C.emis ladata de 05/11/1990,iar de atunci nu l-am preschimbat.
Pot renunta la Categ.C ?
Cum trebuie sa procedez ptr. a fi in legalitate,si cu ce costuri?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 22:48, 27 August 2013
Eliberarea unui nou permis de conducere, la expirarea valabilităţii administrative, se realizează după efectuarea vizitei medicale, în baza următoarelor documente:

a) fişa deţinătorului completată citeț, cu majuscule sau tehnoredactată, semnată de titular;
b) actul de identitate, în original şi copie, în cazul cetăţenilor români sau carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu, în cazul cetăţenilor străini;
c) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 68 lei – achitată la CEC;
d) fişa medicală eliberată de unitatea de asistenţă medicală autorizată, care atestă grupa/categoria de vehicule pe care solicitantul este apt să le conducă;
e) permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare permis de conducere nicolas25 nicolas25 buna ziua. pe data de 26 aprilie 2014 trebuia sa-mi reinnoiesc permisul de conducere, el expirand in acea zi. ce acte si ce amenda o sa trebuiasca sa platesc ... (vezi toată discuția)
Schimbare permis conducere maravichiriuc2013 maravichiriuc2013 Un permis de conducere care a expirat din 2016 care este procedura de urmat,ce documente sint necesare?Multumesc (vezi toată discuția)
Permise auto TANASENASTASA TANASENASTASA buna ziua.am permisul din 2009 pe numele de fata in italia iar acum in august mi-am facut buletin nou cu numele sotullui.ce trebuie sa fac in tara ca sa-l trec ... (vezi toată discuția)