Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de Conducere expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de Conducere expirat

Posed Permis de Conducere categ.B,C.emis ladata de 05/11/1990,iar de atunci nu l-am preschimbat.
Pot renunta la Categ.C ?
Cum trebuie sa procedez ptr. a fi in legalitate,si cu ce costuri?
Eliberarea unui nou permis de conducere, la expirarea valabilităţii administrative, se realizează după efectuarea vizitei medicale, în baza următoarelor documente:

a) fişa deţinătorului completată citeț, cu majuscule sau tehnoredactată, semnată de titular;
b) actul de identitate, în original şi copie, în cazul cetăţenilor români sau carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu, în cazul cetăţenilor străini;
c) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 68 lei – achitată la CEC;
d) fişa medicală eliberată de unitatea de asistenţă medicală autorizată, care atestă grupa/categoria de vehicule pe care solicitantul este apt să le conducă;
e) permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită.