Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare permis de conducere

buna ziua.
pe data de 26 aprilie 2014 trebuia sa-mi reinnoiesc permisul de conducere, el expirand in acea zi. ce acte si ce amenda o sa trebuiasca sa platesc la reinnoirea lui?
va multumesc!
Nu platiti nicio amenda, reinnoirea permisului de conducere nu este o obligativitate.

Pentru eliberarea unui permis de conducere cu o noua valabilitate administrativa va trebuie urmatoarele doc.:

a) cererea titularului completată citeț, cu majuscule sau tehnoredactată, semnată de titular;
b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,
c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;
d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – achitată la orice unitate CEC;
e) permisul de conducere, în cazul deteriorării acestuia sau pentru schimbarea numelui. În cazul pierderii sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);
f) dacă titularul nu are domiciliul pe raza Serviciului public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor București, sunt necesare și două fotografii color, în format 35 x 38,5 mm, de dată recentă, respectând specificaţiile din nota bene;
g) documentul emis de o unitate medicală autorizată, în original şi copie, din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

[ link extern ]