Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbarea permisului de conducere

Îmi expira permisul de comducere pe 22,01,2014 şi aş dori sa stiu de ce acte am nevoie pt schimbarea lui
Eliberarea unui permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă

a) cererea titularului completată citeț, cu majuscule sau tehnoredactată, semnată de titular;
b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,
c) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – achitată la orice unitate CEC;
d) permisul de conducere, în cazul deteriorării acestuia sau pentru schimbarea numelui. În cazul pierderii sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);
e) documentul emis de o unitate medicală autorizată, în original şi copie, din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

sursa:

[ link extern ]
cat e valabila fişa medicala
1 (un) an.