Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun propriu sau comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun propriu sau comun

Buna ziua. Eu si sotia intentionam sa cumparam un apartament. Daca in contractul de vanzare-cumparare va fi mentionata doar sotie ca si cumparator, desi banii sunt comuni (veniturile sunt la comun, ale mele si ale sotiei), apartamentul respectiv poate fi considerat bun propriu al sotiei? In cazul in care pe viitor voi divorta, voi avea drept cota-parte la acest apartament?
Va multumesc.
Alex_28, utilizator
In ultima vreme nu am mai vazut contracte in care sa fie trecut numai unul dintre soti, dar daca va fi asa, nu va afecteaza faptul ca va fi pe numele sotiei, deoarece fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun.
Dacă mariajul dvs. este supus regimului matrimonial al comunității legale de bunuri, indiferent de faptul că doar unul dintre soți va figura în contract, bunul va fi unul comun.
Nu am cunostinte despre ,,regimului matrimonial al comunității legale de bunuri". Puteti sa explicati?
Daca nu ati adoptat la casatorie sau nu ati schimbat regimul matrimonial, nu ati incheiat o conventie prin care sotia sa cumpere in nume propriu bunuri, bunul va fi comun chiar daca e numai sotia in actul de vanzare cumparare.
despre regimurile matrimoniale puteti citi de la art 312-372
[ link extern ]