avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare somaj

Am somajul suspendat (dupa circa o luna de somaj), in baza unui contract de munca de 6 luni. Dupa 4 luni firma imi cere sa semnez un agrement de desfacere a contractului de munca inainte de termen. Intrebarea este - daca semnez agrementul mai am dreptul in continuare la somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 29 August 2013
1. Nu semnati nici o cerere de incetare a contractului individual de munca (CIM).

2. Lasati pe angajator sa aiba initiativa incetarii CIM.

3. Mergeti sa intrebati si la Agentia de Somaj.
Puteti beneficia de somaj in continuare indferent de temeiul de drept al incetarii c.i.m.

Art.45 din Legea nr.76/2002 prevede :
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
.....
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
....
(3) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c), e)–i) şi k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.
...

Prin urmare, repunerea in plata dupa suspendarea somajului se face indiferent de temeiul de drept al incetarii c.i.m.

In speta, puteti accepta acel agrement de desfacere a c.i.m.
Multumesc. Prin urmare e bine sa nu semnez.
Multumesc. I
De la somaj ANORF mi s-a raspuns ca indiferent de forma de intrerupere a contractului de munca pe perioada determinata(chiar si la demisie) beneficiez in continuare de somaj.

Alte discuții în legătură

Somaj predator predator Buna seara, o sa incep direct, m-am angajat la o firma de consultanta, in 25 sept 2013, am fost la interviu si dupa aceea la semnarea actelor, dupa terminarea ... (vezi toată discuția)
Reluare indemnizatie somaj dupa incetare cim perioada determinata ionut31 ionut31 buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns si anume: am fost in evidenta ajofm cu somaj indemnizat incepand cu luna mai 2013, iar la 1 martie 2014 mi s-a ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj monicagheorghe monicagheorghe Bună ziua, Am avut contract individual de muncă până la data de 10.05.2013 când raporturile de muncă au încetat prin desfiinţarea locului de muncă. ... (vezi toată discuția)