Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

sunt in CCC si o sa incep serviciu la 1 septembrie. ce acte trebuie depuse pt intocmirea dosarului pt a beneficia de stimulentul de insertie ?
multumesc!
da la primarie trebuie depusa, dar ce trebuie sa completeze angjatorul la rublica "....fiind necesara pentru"..........(ce trebuie sa scrie pe adverinta). (trebuie adeverinta respectiva pt a primi stimulent insertie crestere copil).
edyflo, utilizator
1. Pentru a primi stimulent de insertie trebuie sa dovediti ca aveti venituri din salarii.

2. Dovada se poate face cu o copie dupa contractul individual de munca (CIM) sau cu o copie dupa decizia angajatorului de incetare a suspendarii CIM.

3. - De asemenea dovada se poate face si cu o adeverinta din partea angajatorului in care sa se ateste ca ati reluat activitatea cu data de... iar adeverinta este eliberat spre a folosi la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) unde va fi depusa de catre Primarie.
- Sau poate sa scrie asa cum ati spus si dvs.: "pentru a primi stimulent de insertie".
edyflo a scris:

da la primarie trebuie depusa, dar ce trebuie sa completeze angjatorul la rublica "....fiind necesara pentru"..........(ce trebuie sa scrie pe adverinta). (trebuie adeverinta respectiva pt a primi stimulent insertie crestere copil).

Pentru stimulent de insertie:
1. Adeverinta in care angajatorul scrie: se elibereaza prezenta pentru stimulent de insertie;
2. Copie dupa cererea Dvs. aprobata de angajator prin care solicitati reluarea activitatii in baza aceluiasi contract individual de munca, incepand cu data de ______;
3. Decizia de reluarea activitatii intocmita de angajator.
4. Adeverinta cu stagiu de cotizare eliberata de casa de pensii.
5. Formularul de la agentia de plati sau il luati dupa site-ul agentiei, aveti grija ca l-au modificat.
6. Cartea de identitate a Dvs..
7. Certificatul de nastere copil si certificat de casatorie.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic