Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor TVA

Momentan sunt neplatitor de tva,fiindca nu am depasit plafonul de 65.000 eur.Obiectul de activitate al societatii este servicii de cazare(pensiune).Deoarece efectueaza rezervari on-line primeste factura cu comision de la o firma din Olanda ce are cod valid de tva .Pe factura exista mentiunea *TVA-ul este supus regimului de "taxare inversa".A-s vrea sa stiu daca aceasta operatiune este considerata achizitie intracomunitara si ma obliga la declararea societatii ca si platitoare de tva.
Cu stima,va multumesc.
Din cate inteleg eu, este vorba despre o factura intracomunitara si implicit va obliga la declararea societatii ca si platitoare de tva si mai trebuie sa va inscrieti intr-un registru...al operatorilor intracomunitari.