Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspuns inspectie judiciara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspuns inspectie judiciara

Daca justitiabilul depune o plangere la CSM privind incalcarea legii 303/2004 de catre un magistrat,iar CSM va trimite inspectia judiciara spre cercetare,in cat timp poate primi raspuns justitiabilul? Exista un termen prevazut de lege in care CSM sa-i raspunda persoanei care a sesizat inspectia judiciara?
Dispoziţiile aplicabile pentru întocmirea şi comunicarea răspunsului sunt cele cuprinse în Ordonanţa nr. 27/30 ianuarie 2002, aprobată prin Legea nr. 233/23 aprilie 2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor.
Potrivit dispoziţiilor art. 8 alin.1 din actul normativ menţionat ” autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.”
În situaţia în care petiţiile sunt transmise de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge, potrivit dispoziţiilor art. 8 alin. 2 din aceeaşi lege, de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.
În temeiul considerentelor legale menţionate, Consiliul Superior al Magistraturii, ca instituţie publică, are obligaţia de a comunica răspunsul , în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, persoanei care formulează o sesizare.
Termenul de 30 de zile poate prelungit cu cel mult 15 zile de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice, atunci când aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită.
Dacă până la comunicarea răspunsului petiţionarul formulează un alt memoriu cu acelaşi conţinut pe care îl adresează Consiliul Superior al Magistraturii sau altei instituţii ori autorităţi publice şi care este remis spre competentă soluţionare celui dintâi, se va întocmi un singur răspuns ce va face referire la toate petiţiile primite.
Asa credeam si eu,stiam ca in 30 zile trebuie sa primesc raspuns,insa cineva mi-a spus ca ordonanta 27/30 ianuarie 2002 privind solutionarea petitiilor se refera doar la institutiile publiceca: politie,primarie,ITM, AJOFM,etc nu si la cele din justitie precum solutionarea cercetarilor de catre CSM prin inspectia judiciara.

Care este pana la urma adevarul? Are si CSM si inspectia judiciara un termen de a da un raspuns petitionarilor care a sesizat CSM privind abaterea magistratilor? Care e acel termen sigur legal?