avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat

Stie cineva cum se face majorarea din cont 455 ?

Se mai poate face act aditional si raport expert contabil?

Se mai accepta? Auzisem ca in conformitate cu noile norme metodologice de tinere a registrului comertului ... parca se schimbase ceva.

Alberto Kurtyan
Cel mai recent răspuns: alinabosincianu , utilizator 09:56, 25 Iunie 2019
1. hotarare AGA de majorare
2. contractul de imprumut
3. Actul constitutiv actualizat
4. nota contabila
5. balanta
6. bilant
7. raport de expertiza
Cam astea sunt.
Ai mai avut in ultimele 2, 3 luni.

Mi-a soptit o pasarica ... ca nu se mai poate face din cont 455.

Stii ceva?

Alberto Kurtyan
Alberto, dac-ai zice cu vorbe, nu cu conturi, poate m-as prinde despre ce vorbesti.

Vrei majorare de capital prin compensarea unei creante (vorbea davideac de contract de imprumut si de-aici mi s-a nascut banuiala) lichide si exigibile conform contract de imprumut nr...detinuta de asociat asupra societatii cu parti sociale ale acesteia?

Daca-i asa, merge. (art 221 raportat la art. 210 L 31/1990). Am facut eu o astfel de majorare pe la jumatatea lui ianuarie. (era SRL cu asociat unic)
- hot de majorare (mai aveam si hot aga a asociatului unic pj straina)
- act constitutiv actualizat
- raport de expertiza
- si mi-au cerut si nota contabila (contabila stie ce-o fi scris prin ea, ca doar de-aia n-am habar despre ce conturi vobesti).
N-am depus nici bilant si nici balanta...sau, cel putin, nu le-au cerut la Bucuresti.
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2009
romascanu, moderator
albertokurtyan a scris:

Ai mai avut in ultimele 2, 3 luni.

Mi-a soptit o pasarica ... ca nu se mai poate face din cont 455.

Stii ceva?

Alberto Kurtyan

Nu, eu personal nu am avut asemenea cazuri si nici nu le-as recomanda.Eu personal, nu inteleg de ce ar vrea cineva sa-si transfere sumele cuvenite din 455(mai ales cele provenite din dividende neridicate)societatii, dar cred ca asta e trendul.
Eu am facut zeci si zeci pina acum 4 luni ... dar auzisem un zvon.

Doream sa verific daca stie cineva ceva. Se pare ca nu s-a schimbat nika.

Stii cum zice francezu' : No news is good news.

Alberto Kurtyan

Alte discuții în legătură

Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin conversia imprumutului scorus69 scorus69 Buna sera va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social JENIFER JENIFER La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate ... (vezi toată discuția)