Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat

Stie cineva cum se face majorarea din cont 455 ?

Se mai poate face act aditional si raport expert contabil?

Se mai accepta? Auzisem ca in conformitate cu noile norme metodologice de tinere a registrului comertului ... parca se schimbase ceva.

Alberto Kurtyan
1. hotarare AGA de majorare
2. contractul de imprumut
3. Actul constitutiv actualizat
4. nota contabila
5. balanta
6. bilant
7. raport de expertiza
Cam astea sunt.
Ai mai avut in ultimele 2, 3 luni.

Mi-a soptit o pasarica ... ca nu se mai poate face din cont 455.

Stii ceva?

Alberto Kurtyan
Alberto, dac-ai zice cu vorbe, nu cu conturi, poate m-as prinde despre ce vorbesti.

Vrei majorare de capital prin compensarea unei creante (vorbea davideac de contract de imprumut si de-aici mi s-a nascut banuiala) lichide si exigibile conform contract de imprumut nr...detinuta de asociat asupra societatii cu parti sociale ale acesteia?

Daca-i asa, merge. (art 221 raportat la art. 210 L 31/1990). Am facut eu o astfel de majorare pe la jumatatea lui ianuarie. (era SRL cu asociat unic)
- hot de majorare (mai aveam si hot aga a asociatului unic pj straina)
- act constitutiv actualizat
- raport de expertiza
- si mi-au cerut si nota contabila (contabila stie ce-o fi scris prin ea, ca doar de-aia n-am habar despre ce conturi vobesti).
N-am depus nici bilant si nici balanta...sau, cel putin, nu le-au cerut la Bucuresti.
romascanu, moderator
albertokurtyan a scris:

Ai mai avut in ultimele 2, 3 luni.

Mi-a soptit o pasarica ... ca nu se mai poate face din cont 455.

Stii ceva?

Alberto Kurtyan

Nu, eu personal nu am avut asemenea cazuri si nici nu le-as recomanda.Eu personal, nu inteleg de ce ar vrea cineva sa-si transfere sumele cuvenite din 455(mai ales cele provenite din dividende neridicate)societatii, dar cred ca asta e trendul.
Eu am facut zeci si zeci pina acum 4 luni ... dar auzisem un zvon.

Doream sa verific daca stie cineva ceva. Se pare ca nu s-a schimbat nika.

Stii cum zice francezu' : No news is good news.

Alberto Kurtyan