Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Sunt invatatoare, nascuta in 1957,oct,16. Doresc sa intru in pensie anticipata partial (lucrez din 1 sept 1978 si 9 luni am fost in pensie invaliditate gr II) Va rog:
Cand pot depune dosarul?
Trebuie sa lucrez pana la primirea deciziei sau pot pleca in momentul depunerii dosarului (benefic pentru copiii clasei mele ca sa nu plec in timpul anului scolar)?
Multumesc
In momentul depunerii dosarului, daca aveti dreptul la pensie, puteti sa va incheiati activitatea
emil6702, utilizator
Femeile nascute in oct 1957 - limita de varsta sept. 2018 - stagiu complet de cotizare 30 ani 11 luni. Pensia anticipata partiala in sept 2013 (16 sept) cu o penalizare de 45%. ( 0.75 x 60 luni = 45).
Conform legii dosarul se depune incepand cu data indeplinirii conditiei de pensionare - in cazul dvs 16 sept.2013.
1. In decizia de pensionara anticipata partiala se specifica data cu care beneficiati de pensie dar pensia este pusa in plata cu data cu care incetati activitatea.

2. Asadar, chiar daca va vine decizia de pensie anticipata partiala, puteti sa lucrati in continuare pana se termina anul scolar si apoi mergeti la Casa de Pensii cu decizia de incetare a contractului individual de munca si solicitati punerea in plata a pensiei.

3. - La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
- Adica perioada lucrata de dvs. de la data aprobarii pensiei anticipate partiale si pana incetati activitatea se va valorifica la pensia pentru limita de varsta, prin recalcularea pensiei.
Multumesc! Sanatate!