Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

buna seara am si eu o intrebare.copilul meu are 6 ani si am stat in afara pana acum.nu am dispus niciodata de alocatie pana acum nici in afara nici in romania .acum am depus actele si as vrea sa stiu miar da bani pe toti 6 ani din urma?tin sa precizez ca copilul e nascut in afara si saracul are niste probleme.....e declarat afara disabil .tin sa precizez si ca dispune de pensie de handicap
Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii prevede:
rt. 6
(1) Stabilirea dreptului de alocatie de stat pentru copii se face pe baza cererii si a actelor din care rezulta indeplinirea conditiilor de acordare a acestui drept.
(2) Cererea se face in numele copilului, de catre persoanele prevazute la art. 4 alin. (1)-(3).
(3) Dupa implinirea varstei de 14 ani, cererea se poate face si de catre copil, cu incuviintarea reprezentantului sau legal.
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.

Asadar, veti primi alocatia din urma penru o perioada de cel mult 12 luni si nu pentru 6 ani.