Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere CCC

Buna ziua

Sunt in CCC (pana la implinirea varstei de 1 an) si urmeaza sa ma intorc la serviciu.
Conducerea societatii la care sunt angajata mi-a propus sa ma intorc cu program de 4 ore/zi si salariul micsorat in consecinta. Stiu ca pot sa nu semnez actul aditional daca nu sunt de acord cu oferta lor dar vor cauta solutii legale sa-mi modifice salariul sau sa se lipseasca de mine deoarece "fac economii".
In ce conditii legale pot ramane fara loc de munca? In ce conditii pot desfiinta postul meu?
Au la indemana vreo parghie prin care sa-mi micsoreze salariul sau programul fara acordul meu?

As vrea sa stiu care este data maxima la care ma pot intoarce la serviciu astfel incat sa beneficiez de stimulentul de insertie. Precizez ca tatal NU solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna (conform HG nr. 57/2012) si va anunta in scris agentia pentru plati si inspectie sociala .

Va multumesc!

Va multumesc pentru raspunsuri!