Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,
Va solicit ajutorul privind urmatoarea speta:
Suntem 4 giranti la un Contract de imprumut prin C.A.R., pentru un pensionar. Girantii sunt doua persoane cu C.I.M, o persoana cu Contract Prestari Servicii si inca o persoana care are C.I.M suspendat. Titularul contractului de imprumut, respectiv pensionarul, refuza sa achite ratele lunare timp in care se acumuleaza dobanzi.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. In caz de executare silta a girantilor, care dintre acestia intra la executare ?
2 Poate ( trebuie ) executorul judecatoresc sa actioneze pentru executare doar pensionarul, pensionarul si girantii sau doar girantii?
3. Pot girantii, avand in vedere ca CAR-ul a imprumutat pensionarul fara a avea un fond acumulat de catre acesta,sa preantampine actiunea de executare silita?(depinde trebuie studiat- statutul CAR-ului )!
4. Ce alte cai de evitare a executarii silte mai au girantii ( de exemplu salariu in mana-cash-)?

Multumesc,
Cu respect,
IonD
Poate fi executat silit debitorul daca are venituri si oricare dintre giranti pana la acoperirea debitului. Girantul sau girantii executati silit au posibilitatea de a se indrepta cu actiune impotriva debitorului pentru recuperarea sumelor retinute.
Multumesc.