avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... productie traditional romaneasca!!
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

productie traditional romaneasca!!

buna ziua....de mult timp urmaresc acest site!!!

ceea ce vreau sa fac este un magazim traditional romanesc...de la legume, fructe pana la gem, muraturi si condimente....dar nu stiu cu ce sa incep pt ca tot ceea ce as vrea eu sa comercializez sunt produse de la sat....ideea e ca le pot cumara, dar cum le pot vinde????????
sau cum poate "doamna florica" care face muraturi sa imi vanda mie produsele ei, iar eu sa le pot comercializa in magazinul meu....sau cartofi cultivati de veciunul bunicii....etc...

va multumesc
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 06:13, 21 Martie 2009
In principiu, acest gen de marfa poate fi achizitionata pe baza unui borderou de achizitii…
Cred, totusi – in situatia descrisa de dv - ca cei de la care cumparati au nevoie de un certificat de producator, si trebuie sa fie “inscrisi” la Finante – pt a plati impozitul pe venit…
O varianta ar mai fi aceea de a incheia contracte cu persoanele respective, prin care acestia se obliga sa va furnizeze (si le luati pe baza de borderou) produsele cutare si dv va obligati sa platiti pretul si, eventual, (si) impozitul pe venitul obtinut de aceste persoane – daca furnizorii dv nu vor fi de acord sa inregistreze aceste contracte la Finante – pt a li se calcula impozitul…
Daca in cazul legumelor si / sau fructelor poate fi mai simplu, in cazul muraturilor si gemului se complica lucrurile – exista anumite criterii pe care trebuie sa le indeplineasca acela care produce alimente destinate consumului public…
Evident, trebuie sa infiintati o SRL sau sa va autorizati ca persoana fizica pt a putea desfasura activitatea de comert...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit fifi53 fifi53 avand in vedere OG.8/2013 cum se calculeaza impozitul prin retinere la sursa af. veniturilor obtinute din valorificarea produselor agricole -legume ,fructe de ... (vezi toată discuția)
Impozit venit agricultura zuzumama zuzumama Sint persoana fizica neautorizata si cultiv si vind legume cu atestat de producator emis de primarie.Am vindut legumele la un depozit angro din localitate si ... (vezi toată discuția)
Declaratie venit pfa Ancatataru Ancatataru buna ziua,mi-am infiintat in martie 2011 pfa pt comercializare fructe si legume in piata.m-am trecut la finante cu venit real.atunci am trecut un venit estimat ... (vezi toată discuția)