Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Cand poate iesi la pensie cu reducere varstei de pensionare o persoana care are Total vechime in munca 40 ani 2 luni si 11 zile si Grupa II 16 ani 10 luni 15 zile anul 1953 luna decembrie?

Va multumesc anticipat.
Raspuns,pentru barbat.

Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Reducerea este de 3 ani si 6 luni,din 65.
1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru perioada lucrata in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 2 luni (40/2 + 4/2 = 44 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in iunie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in decembrie 2013.