avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Cand poate iesi la pensie cu reducere varstei de pensionare o persoana care are Total vechime in munca 40 ani 2 luni si 11 zile si Grupa II 16 ani 10 luni 15 zile anul 1953 luna decembrie?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:01, 3 Septembrie 2013
Raspuns,pentru barbat.

Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Reducerea este de 3 ani si 6 luni,din 65.
1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru perioada lucrata in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 2 luni (40/2 + 4/2 = 44 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in iunie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in decembrie 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a. Dragos_Scarlat Dragos_Scarlat Buna ziua, am incercat sa gasesc articole pe internet cu privire la pensionarea cu ajutorul grupei a ll-a la limita de varsta insa doar pe acest forum consider ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)