Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecerea la tva 9% pentru stocul de marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecerea la tva 9% pentru stocul de marfa

buna ziua!
la 31.08.2013 la magazin de desfacere cu amanuntul am in stoc faina alba.Trebuie facut inventar pentru reducere TVA?
va multumesc
Da. Trebuie sa faceti inventarul la acele produse pentru care se va aplica reducerea de tva.
Dupa inventar, fie reduceti pretul de vanzare prin reducerea tva-ului de la 24% la 9%, fie mentineti pretul asa cum era si mariti adausul.
Nu uitati sa faceti si modificarea la casa de marcat.
Multumesc!