avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecerea la tva 9% pentru stocul de marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecerea la tva 9% pentru stocul de marfa

buna ziua!
la 31.08.2013 la magazin de desfacere cu amanuntul am in stoc faina alba.Trebuie facut inventar pentru reducere TVA?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: taramoiup , utilizator 10:16, 4 Septembrie 2013
Da. Trebuie sa faceti inventarul la acele produse pentru care se va aplica reducerea de tva.
Dupa inventar, fie reduceti pretul de vanzare prin reducerea tva-ului de la 24% la 9%, fie mentineti pretul asa cum era si mariti adausul.
Nu uitati sa faceti si modificarea la casa de marcat.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva 9% la stoc MIV MIV la 01.09 am in stoc faina, sunt un magazine en-gros, pe care o am in evidente intrata cu 24% tva. la 31.08 am facut un inventar. cum trebuie sa procedez de ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva in urma modificarii cotei pentru faina schpdelia schpdelia buna ziua, ma poate ajuta cineva in legatura cu tva-ul asupra stocului la faina de grau la 31.08.2013, se va face ajustare? (vezi toată discuția)
Modificare pret cu amanuntul adrycrys adrycrys Buna seara, am o nelamurire: pretul cu amanuntul la un magazun se va modifica odata cu modificarea cotei de tva? adica daca azi 30.06.2010 un produs costa ... (vezi toată discuția)