avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Vanzare bunuri in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Vanzare bunuri in insolventa

Buna ziua,

Va solicit ajutorul in legatura cu o situatie.
Daca o firma care se afla in insolventa detine un anumit bun (teren , apartament, utilaj) are voie sa-l vanda dupa ce il transfera pe alta firma ?

Adica daca o firma ion srl are o proprietate, o transfera pe o alta firma maria srl iar maria srl vinde bunul.

Cumparatorul poate avea probleme in acest context ?
Cel mai recent răspuns: mirceacomsa , utilizator 15:19, 5 Septembrie 2013
mirceacomsa a scris:
Adica daca o firma ion srl are o proprietate, o transfera pe o alta firma maria srl iar maria srl vinde bunul.

Ce inseamna pentru dvoastra cuvantul transfera? In baza la ce se face transferul asta?
Momentan nu stiu.
Urmeaza sa ma lamureasca.

Em am vrut sa achizitionez o propietate si m-am trezit ca firma care vinde este alta fata de cea care a construit. Apoi am vazut si ca firma care a construit este in insolventa.

Ciudat, nu ?

Pe cale legala, o firma in insolventa poate sa vanda bunurile sale catre o alta firma ?
Aici intervine partea ciudata de ce ar mai introduce inca o firma si nu ar vinde direct de pe firma aflata in insolventa ? Doar ca sa mai plateasca de 2 ori impozitul pe vanzare ? :)
mirceacomsa a scris:

Pe cale legala, o firma in insolventa poate sa vanda bunurile sale catre o alta firma ?

Daca firma care a construit este in insolventa, atunci are un administrator judiciar/lichidator.
El si numai el poate sa va spuna daca vanzarea se face legal.
Dvoastra cu cine ati discutat acolo? Ce functie are?
Aveti mare grija, orice vanzare/tranzactie facuta de catre firme in insolventa, fara acordul lichidatorului si judecatorului, sunt frauduloase si sunt anulate.
Eu sunt un cumparator de buna credinta.
Am ales un anunt de pe internet si mi-a placut ce am vazut la vizionare.

Le-am spus sa facem actele. Apoi am observat ca firma care vinde este infiintata acum cateva saptamani in contextul in care constructia era realizata acum cativa ani.

Asa am ajuns sa fac investigatii si am aflat ca firma care a construit este in insolenta.

Interesant este ca atunci cand i-am spus agentului ca firma care a construit este in insolventa acesta mi-a confirmat dar inainte nu mi-a spus nimic.

Oricum pentru mine este o tranzactie suspecta ....
mirceacomsa a scris:
Oricum pentru mine este o tranzactie suspecta ....

... si riscanta

Alte discuții în legătură

Ce se intampla cu actul de proprietate? Iulian81 Iulian81 Ce se intampla cu actul de proprietate dupa ce s-a transferat dreptul de proprietate altei persoane, altfel spus altcineva a devenit proprietar? Se retine ... (vezi toată discuția)
A intervenit în acest caz rezoluţiunea ... stoicescu.catalin stoicescu.catalin Spuneti - mi vă rog daca în acest caz a intervenit rezoluţiunea Contractului de vanzare-cumparare. La data de 28.01.2022 firma A vinde catre firma B -3 ... (vezi toată discuția)
Achizitionare apartament anomim2014 anomim2014 Urmeaza sa achitionez un apartament de la o persona juridica, fara credit. Cum pot afla daca apartamentul, obiect al vanzarii, este luat cu credit su este ... (vezi toată discuția)