Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire uzufruct

Buna ziua,

In cazul in care exista un contract de propietate unde o persoana cumpara un apartament unde se specifica faptul ca a cumparat "nuda propietate", iar alta persoana ca a cumparat "uzufructul", in cazul in care persoana care detine uzufructul decedeaza, sotia sau copii acestuia pot sa mosteneasca uzufructul ?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Uzufructul inceteaza prin moartea uzufructuarului, respectiv nu se transmite pe calea mostenirii legale.
Nu se specifica nimic in acest sens.
uzufructul se stinge a decesul uzufructuarului. Astfel nudul proprietar isi reintregeste dreptul de proprietate.
Uzufructul inceteaza prin deces.
Nudul proprietar, care exercita doar un drept de dispozitie ( cuprinzand, asadar, dreptul de dispozitie juridica si cel de dispozitie materiala ) va exercita si drepturile de folosinta si de posesie ( jus possidendi si jus fruendi, desprinse din continutul dreptului de proprietate ) .

Proprietatea "dezgolita " de atributele sale ( posesia si folosinta ) va fi , din nou, deplina, prin stingerea dreptului de uzufruct, dezmembramand al dreptului de proprietate ( drept real , principal, derivat) la momentul decesului uzufructuarului .