avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nuda proprietate

buna,
sora mea (de mama) a vandut "nuda proprietate" tatalui ei, care la randul lui ar fi vandut casa altei persoane inainte de a muri.
cine este proprietarul de drept al casei in acest caz?
cea de a treia persoană
A treia persoana are nuda proprietate , iar sora dreptul de folosinta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nuda proprietate poate fi instrainata catre o terta persoana.

Dreptul de uzufruct ( drept real principal, temporar, esentialmente derivat subzista ).

Nuda proprietate ( proprietatea este \"dezgolita\" de atributele sale , cel al posesiei( jus possidendi si cel al folosintei - jus fruendi ) confera nudului proprietate dreptul de dispozitie .( dreptul de dispozitie se compune din dreptul de dispozitie juridica si cel de dispozitie materiala ).

Dreptul de uzufruct trebuie respectat, indiferent de titularul nudei proprietati.

Proprietatea este deplina cand se stinge dreptul de uzufruct .( uzufructul poate inceta prin decesul uzufructuarului ).






Imobilul nu poate fi instrainat, atata vreme cat uzufructuarul nu renunta la dreptul de uzufruct, dezmembramant al dreptului de proprietate, care ii confera dreptul de posesie ( jus possidedi) si dreptul de folosinta ( jus frundi ).




Dreptul de uzufruct se stinge prin deces.




Dreptul de proprietate ( dezmembrat de atributele sale ) devine deplin.












Art. 714. Cesiunea uzufructului. (1) In absenta unei prevederi contrare, uzufructuarul poate ceda dreptul sau unei alte persoane fara acordul nudului proprietar, dispozitiile in materie de carte funciara fiind aplicabile. Art. 714-716
(2) Uzufructuarul ramane dator exclusiv fata de nudul proprietar numai pentru obligatiile nascute inainte de cesiune . Pana la notificarea cesiunii, uzufructuarul si cesionarul raspund solidar pentru indeplinirea tuturor obligatiilor fata de nudul proprietar.
(3) Dupa notificarea cesiunii, cesionarul este dator fata de nudul proprietar pentru toate obligatiile nascute dupa notificarea cesiunii. In acest caz, uzufructuarului i se aplica, in mod corespunzator, dispozitiile legale din materia fideiusiunii.
(4) Dupa cesiune, dreptul de uzufruct continua, dupa caz, pana la implinirea termenului initial sau pana la decesul uzufructuarului initial.








Art. 746. Cazurile de stingere a uzufructului. (1) Uzufructul se stinge pe cale principala prin:
a) moartea uzufructuarului ori, dupa caz, incetarea personalitatii juridice;
b) ajungerea la termen;
c) consolidare, atunci cand calitatea de uzufructuar si de nud proprietar se intrunesc in aceeasi persoana;
d) renuntarea la uzufruct;
e) neuzul timp de 10 ani sau, dupa caz, timp de 2 ani in cazul uzufructului unei creante .
(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, dupa caz, incetarea existentei juridice a uzufructuarului chiar daca termenul nu s-a implinit.
(3) In cazul imobilelor sunt aplicabile dispozitiile in materie de carte funciara.









Ultima modificare: Miercuri, 8 Octombrie 2014
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vindere imobil cu drept uzufruct o1973v o1973v Buna ziua, sunt proprietar de 7 ani pe un imobil cu drept de uzufruct al unui pensionar de 81 ani, fara urmasi, care si-a facut dosarul pentru azilul de ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager elgrecos elgrecos sotia mea a cumparat casa bunicilor ei achitata de tatal acesteia cu titlu de donatie pentru sotie - nuda proprietate iar parintii uzufructul viager asupra ... (vezi toată discuția)
Drept de uzufruct sorin254 sorin254 Buna ziua , problema este in felul urmator , avema impreuna cu mama o garsoniera care era scrisa pe numele meu si am vanduto , mai departe am luat un ... (vezi toată discuția)