Forum Discuţii juridice Executare silită punere in executare hotarare judecatoreasca divort
Discuție deschisă în Executare silită

punere in executare hotarare judecatoreasca divort

In urma unei sentinte sotul este obligat la o pensie alimentara de 300 lei pe luna . Sentinta am legalizat-o si am investit-o cu formula executorie.
Fostul sot refuza sa achite copilului acesti bani desi are venituri, astfel ca m-am decis sa o depun la un executor judecatoresc.
V-as ruga sa-mi raspundeti.
1. daca am invsetit-o cu formula executorie mai trebuie solicitat da catre executor si incuviintarea executarii silite?
2. eu vreau sa solicit achitarea acestei pensii de aici incolo, nu si retroactiv ca nu are rost....se poate?
3. si ce taxa/onorariu ar putea percepe executorul?
Va multumesc.
Executorul tb sa solicite instantei incuvintarea executarii silite,onorariul il discutati cu exec judec,puteti solicita exec sentintei de plata a pensiei de intretinere pt ce perioada doriti.
Onorariul executorilor difera in functie de creantele de recuperat . Presupun ca nu e vorba de o suma foarte mare, deci si onorariul va fi pe masura .
Ma scuzati , insa...am o nedumerire in legatura cu neplata pensiei retroactiv ?? De ce nu doriti sa-i cereti si sa primiti acei Bani??? Sunt ai copilului dvs, si ai dvs. Este obligatia lui de parinte . Practic, ii faceti o favoare , el isi permite sa plateasca , dar nu vrea , si chiar nu merita.
CRM2013, utilizator