Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere si ingrijire copil

buna ziua,
am urmatoarea situatie o salariata a nascut in 01.08.2012 , a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie 126 zile,, din care 60 zile dupa nastere, apoi s-a prezentat la locul de munca si a lucrat programul ei de lucru 4h / zi conform CIM pe care il are la firma din 2009.
cand copilul a implinit un an a venit cu cerere de intrate in CIC pana la varsta de 2 ani. si cu documentele pentru incasarea indemnizatie de crestere copil.
va rog sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac in aceasta situatie cu care nu m-am mai intalnit.
multumesc
Salariata isi depune o cerere prin care solicita CIC pana la doi ani incepand cu data de .....

Dvs. o inregistrati, intocmiti decizie pentru suspendarea CIM conf. art. 51 (1) lit. a) din Codul Muncii.
Completati adeverinta cu veniturile pe 12 luni de la data nasterii, riscului, modelul este pe site-ul agentiei de plati.

Salariata va primide la Dvs: - copie dupa CIM si acte aditionale;
- copie dupa cerere si decizia de suspendare in original;
- adeverinta in original.

Salariata trebuie sa merga la casa de pensii pentru a-si ridica adeverinta cu stagiu de contizare.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Dupa emiterea deciziei de suspendare a c.i.m., veti completa si transmite REVISAL-ul in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii c.i.m.