avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere si ingrijire copil

buna ziua,
am urmatoarea situatie o salariata a nascut in 01.08.2012 , a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie 126 zile,, din care 60 zile dupa nastere, apoi s-a prezentat la locul de munca si a lucrat programul ei de lucru 4h / zi conform CIM pe care il are la firma din 2009.
cand copilul a implinit un an a venit cu cerere de intrate in CIC pana la varsta de 2 ani. si cu documentele pentru incasarea indemnizatie de crestere copil.
va rog sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac in aceasta situatie cu care nu m-am mai intalnit.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:20, 5 Septembrie 2013
Salariata isi depune o cerere prin care solicita CIC pana la doi ani incepand cu data de .....

Dvs. o inregistrati, intocmiti decizie pentru suspendarea CIM conf. art. 51 (1) lit. a) din Codul Muncii.
Completati adeverinta cu veniturile pe 12 luni de la data nasterii, riscului, modelul este pe site-ul agentiei de plati.

Salariata va primide la Dvs: - copie dupa CIM si acte aditionale;
- copie dupa cerere si decizia de suspendare in original;
- adeverinta in original.

Salariata trebuie sa merga la casa de pensii pentru a-si ridica adeverinta cu stagiu de contizare.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Dupa emiterea deciziei de suspendare a c.i.m., veti completa si transmite REVISAL-ul in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj ramona74 ramona74 colega mea de munca a nascut in 3.04.2012, a fost in concediu de maternitate, apoi in concediu de cresterea copilului pina in 31.07.2012 ( a intrat sotul ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere al doilea copil andreea20ro andreea20ro buna ziua, sunt in concediu crestere copil pana in luna septembrie anul acesta dar sunt insarcinata si in iulie o sa nasc al doilea copil.care sunt procedurile ... (vezi toată discuția)
Ccc1 cu ccc2 draganmariana draganmariana Ma ocup de perosnal si am urmatoarea problema: O angajata este in ccc pana in iulie 2014 , azi m-a anuntat ca este din nou insarcinata. Ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)