Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dare in somaj de catre firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dare in somaj de catre firma

buna seara..
am fost in concediu crestere copil 2 ani pana la data de 04.06.2013.
din data de 13.06.2013 sunt angajata cu contract de munca.
Problema este ca firma nu prea mai are activitate si ar vrea sa ma dea in somaj timp de 6 luni.
este posibil daca yo am intrerupere de cateva zile in luna iunie, nu am 12 luni continuu? si daca da care este valoarea indemnizatiei de somaj? ...dupa 6 luni ma pot intoarce la vechiul loc de munca? Va multumesc!
Situatia este asa;
Inainte de a intra in CCC ati avut 12 luni lucrate,apoi acum dupa ce ati terminat cu CCC v-ati angajat.
Vechimea de dinainte de a intra in CCC cu lunile acestea vi se va considera ca ati avut 12 luni de munca,cea ce inseamna ca veti beneficiati de somaj.

Dar de ce doar 6 luni de somaj? Ca sa stiti cat veti lua,trebuie sa va calculati vechimea totala in munca dupa cum urmeaza;
1-5 ani = 6 luni
5-10 ani = 9 luni
peste 10 ani = 12 luni
asa mi a spus de la serviciu. Inainte de ccc am avut 4 ani de vechime. si cum pot calcula?
Da,e corect,daca ati avut doar 4 ani vechime inainte de a naste si mai aveti aceste 3 luni,aveti o vechime de 4 ani si 3 luni,cea ce inseamna ca avetiintre 1 si 5 ani vechime,
Veti beneficia de 6 luni de somaj.
si imi cer scuze cum calculez valoarea? akum am 1200 net
75% din indicatorul social + 5% ptr ca ati avut un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani.

Problema este cat ati avut salariu inainte de nasterea copilului? Tot 1200 net?

Postatitoate detaliile cu salariul,si poate va calculeaza altcineva de pe forum.