Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECIZIE PENSIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECIZIE PENSIE

Buna ziua.As vrea sa stiu cu ce data emit decizia de incetare a unui cim(pensie de invaliditate gr.II),avand in vedere ca in comunicarea de la Casa de pensii ,scrie ca data de inscriere la pensie este de 28.08.2013,iar comunicarea a ajuns prin posta la data de 05.09.2013?In prezent,salariatul are contractul suspendat.Cum procedez cu transmiterea in REVISAL,nu am sa am probleme daca transmit atat de tarziu incetarea contractului?!
Transmiteti incetraea c.i.m. cu data de azi si atat.

Potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., incetarea are loc de drept al data comunicarii deciziei de pensionare in cazul mentionat de dvs.