Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in cazul unui salariat invalid gradul 1.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in cazul unui salariat invalid gradul 1.

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

Avem un salariat care are decizie medicala asupra capacitatii de munca cu incadrare la gr. 1 de invaliditate, emisa la 16.09.13.
Va depune dosarul de pensionare la Casa pensii Buc. (~ 20.09.13).
Conf art. 56 lit c) CIM va inceta la primirea/comunicarea Deciziei de pensionare de la Casa Ps. ( perioada ce poate dura ~2 luni)
Pana atunci cum figureaza in stat si in Declaratia 112 acest salariat care nu a incetat activitatea ?!
Precizez ca are CO neefectuat din 2012 si 2013. ( deoarece dreptul la CO nu este afectat de CM)
Poate fi pontat in CO pana la comunicarea Deciziei de pensionare , avand in vedere ca decizia de pensionare de invaliditate stabileste ca drepturile de pensionare incep imediat dupa terminarea ultimului CM ( deci anterior comunicarii Deciziei de pens) ??
Rezulta ca la Casa de pensii salariatul apare si cu venituri salariale si cu CM.
Stiu ca in Revisal putem inregistra RETROACTIV incetarea CIM la data comunicarii Deciziei de pensionare, dar ce facem cu Declaratia 112.
Cum apare acest salariat care nu mai are dreptul sa munceasca ?
In CO , CFP ......

Va multumesc anticipat

Ii puteti acorda toate zilele de CO neefectuate pana i se va comunica decizia de pensionare.
In acest caz poate exista riscul ca cei de la Casa de pensi sa nu pune in plata pensia ?
Atunci ii puteti solicita sa depuna o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor sau il puteti concedia in baza art.61 lit.c C.mun.
Este gresit daca ii incetam contractul retroactiv atunci cand primim decizia de pensionare de invaliditate?

Art. 61 lit.c presupune un preaviz....deci un venit care se suprapune cu pensia.
andad, utilizator
Codul Muncii prevede ca c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate - art.56 alin.1 lit.c C.mun.

Nu cred ca se cumuleaza pensia cu un venit , daca inceteaza c.i.m. in baza art.61 lit.c C.mun. - este doar o deductie.
Codul Muncii prevede aceasta posibilitate de incetare a c.i.m.