Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetarii cim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetarii cim?

In momentul de fata avem un salariat, care are cim suspendat, prin certificat medical!luna acesta, certificatul medical, in data de 05.07, isi incheie valabilitatea;pana la aceasta data salariatul a cumulat 183 zile, depunand dosarul pentru pensie de invaliditate, decizie care cu siguranta va fi emisa ulterior datei de 05.07...
conform art.56 alin.1 lit.c din CM, cim inceteaza de drept "la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate..."
1.care va fi situatia salariatului intre data expirarii certificatului medical si data incetarii cim(data comunicarii deciziei de pensionare)?
2.este necesara emiterea unei decizii de incetare a cim?
3. cum vom putea opera ''retroactiv'' in REVISAL?

va multumesc tuturor
nicusorilinca, utilizator
1. Situatia salariatului va fi decisa de comun acord cu angajatorul ..

2. Da, este necesara emiterea deciziei de incetare a c.i.m. .. in acest sens, se exprima art.56 alin.2 C.mun.

3. Nu se opereaza retroactiv ion REVISAL .... data incetarii = data comunicarii deciziei de pensionare pe grad de invaliditate