Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionare

Buna ziua
As dorii sa stiu cand ma pot pensiona anticipat :
data nastere:18.04.1955
sex :masculin
vechime :41 ani
grupa II :16 ani

Va multumesc
popamariana2005, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni la 1 an).
41 +4=45
O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65).
Deci:
Limita de varsta la 61si 6 luni de ani(65-3 ani si 6 luni).
Pensie anticipata(fara penalizare)la 60 de ani.
Carp Mircea, utilizator
multumesc mult ptr. raspuns

dar se poate iesi anticipat cu penalizare inainte de 60 ani?
Nu.
Pensia anticipata partiala este tot la 60 de ani.
multumesc ptr.raspuns