Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna seara. barbat 56 ani in octombrie 1956 vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat am 32 ani vechime din care 13 ani la grupa 1 si 8 ani si 6 luni la grupa 2 vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat sau la limita de virsta. va multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara(stagiu aferent)la vechimea in munca de 8 ani si 3 luni(6 luni ala 1 an grupa I-a si 3 luni la 1 an grupa a II-a).
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Asadar:
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu penalizare de 4,5%.
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
si daca mai am si spor de vechime 7 ani comform prevederilor legale in vigoare HG127/1991 mi se mai adauga ceva. rog raspuns
georgiana120, utilizator
Ce legatura are sporul de vechime,cu reducerea varstei standard de pensionare ?

Numai anii de grupe,sau conditii,aduc o reducere a varstei standard de pensionare.
multumesc