avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua

Sant angajat in productie din 19 sept. 1979, am 59 ani si 8 luni. Implinesc 60 de ani la 1 mai 2013. Am 13ani si 6 luni de grupa 1 suta la suta si 7 ani si 1 luna de grupa 2.

As vrea sa va intreb cand pot iesi la pensie la limita de varsta , iar in cazul in care voi fii dat in somaj in urmatoarele 2 luni , daca pot iesi la pensie anticipat.

Cu multumiri Groza Marius
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:21, 31 Ianuarie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimentara(stagiu aferent)de 8 ani si 3 luni(6 luni la 1 an pentru grupa I-a si 3 luni la 1 ani pentru grupa a II-a).
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 4,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare mariusgroza mariusgroza Numele meu este Groza Marius si sant din Aiud de profesie inginer.Sant nascut la 1 mai 1953 si angajat la Metalurgica Transilvana Aiud (fosta IMA) din data de ... (vezi toată discuția)
Pensie georgiana120 georgiana120 buna seara. barbat 56 ani in octombrie 1956 vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat am 32 ani vechime din care 13 ani la grupa 1 si 8 ani si 6 luni la ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)