Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua

Sant angajat in productie din 19 sept. 1979, am 59 ani si 8 luni. Implinesc 60 de ani la 1 mai 2013. Am 13ani si 6 luni de grupa 1 suta la suta si 7 ani si 1 luna de grupa 2.

As vrea sa va intreb cand pot iesi la pensie la limita de varsta , iar in cazul in care voi fii dat in somaj in urmatoarele 2 luni , daca pot iesi la pensie anticipat.

Cu multumiri Groza Marius
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimentara(stagiu aferent)de 8 ani si 3 luni(6 luni la 1 an pentru grupa I-a si 3 luni la 1 ani pentru grupa a II-a).
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 4,5%.