Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ar trebui sa procedam ca sa trecem 2 camere pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ar trebui sa procedam ca sa trecem 2 camere pe numele nostru?

buna ziua, mam casatorit de curand ,eu si sotul meu intentionam sa facem acte la casa(casa fiind in prezent pe numele socrilor)casa este mare iar din aceasta casa noua ne revin 2 camere o baie si 1 bucatarie,inrebarea mea este:cum ar trebui sa procedam ca sa trecem aceste 2 camere pe numele nostru,care sunt actele necesare,si eventual costuri.
multumesc anticipat
Se face dezmembrare pe loturi, apoi se face act de vanzare cumparare.

Sau mai direct, se vinde o cota parte ideala si abstracta din imobil. Dar, aici nu mai aveti delimitat exact limitele dreptul de proprietate.
Se face dezmembrare pe loturi, apoi se face act de vanzare cumparare.

Sau mai direct, se vinde o cota parte ideala si abstracta din imobil. Dar, aici nu mai aveti delimitat exact limitele dreptul de proprietate.

mentionez ca .terenul va ramane comun pentru toata lumea.,stiam ca dezmembrarea pe loturi se face doar pentru teren sau gresesc??
karmeniuliana, utilizator
... am gresit: pe corpuri de cladire se face dezmembrarea...
am inteles.....mulrumesc mult de raspuns