Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa pe mijlocul de transport
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa pe mijlocul de transport

buna ziua ,am cumparat o masina si urmeaza sa o inmatriculez in romania ,de cand platesc eu taxa ?din momentul inmatricularii sau din momentul in care am cumparat-o?am inteles ca o maisna neinmatriculata se numeste marfa ,atunci taxa este la fel ca o masina deja inmatriculata?multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pt raspuns ,insa eu am o nelamurire si nu stiu cum sa-mi fac dreptate.Masina avea numere de franta in mometul cand vroiam sa o inmatriculez in romania ,iar cand am declarat-o la fisc mi-a calculat impozit din momentul cumpararii ,e o nebunie
Este corect, pt plata impozitului sa il datorati, cu data de cand ati devenit proprietar, dvs va incadrati la acest articol din Codul Fiscal "ART. 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport.
(1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, taxa asupra mijlocului de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit."

gmancila, utilizator