Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prelungirea duratei arestarii preventive
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prelungirea duratei arestarii preventive

Daca mai sunt 4 zile pala la expirarea mandatului de arestare preventiva si inca nu a aparut nicaieri ca va avea proces de prelungire . Ce sanse sunt sa ii dea drumu persoanei din arest preventiv?
Prelungirea trebuie sa fie depusa la instanta cu cel putin 5 zile inainte de expirarea duratei arestarii preventive.
Prelungirea duratei arestarii preventive se discuta de catre instanta chiar si in ultima zi. Important este ca instanta sa se pronunte in interiorul perioadei pentru care s-a dispus arestarea preventiva.
Avocat Draghici Cornelia, Avocat
SI daca prelungirea nu sa dispus inainte cu 5 zile ce se intampla?
Codul de procedura penala prevede doar ca aceasta masura inceteaza de drept daca instanta nu a fost sesizata cu propunerea de prelungire si perioada de arest preventiv a ajuns la termen.
Nu exista nicio sanctiune pentru nerespectarea termenului de 5 zile pentru depunerea referatului cu propunerea de prelungire a duratei arestului preventiv la instanta de judecata.
Da, nu se intampla nimic.
In general trebuie luate masuri mai inainte de a fi arestata persoana.
De cativa ani observ ca nu prea mai intelege nimeni asa ceva si s-a marit numarul persoanelor arestate preventiv.
Odata arestate foarte greu mai pot fi puse in libertate si in general cu avocati de elita.
Deci sunt sanse sa ii dea drumu persoanei din arest daca expira mandatul si nu sa dispus prelungirea arestarii?