Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua, sper ca ma puteti ajuta, urmeaza sa am prima infatisare, de la inceput am pornit amandoi ca suntem in acord cu divortul, acum el face ameninteri ca vom ajunge sa "ne certam in instanta",eu nu doresc asta,vreau sa fie un divort civilizat, avem un copil, minor. Intrebarea mea este ce intrebari se pun de catre judecatoare la prima infatisare si cum as putea sa raspund fara sa-l acuz de ceva, sa-l incriminez, dar ulterior daca este sa faca circ, sa ceara custodia, sa spun adevarul. Va multumesc anticipat.
rpc, utilizator
Cel mai corect este sa relatati adevarul ,motivul pt care raporturile de familie au fost grav afectate , astfel incat a fost necesar divortul.
la prima infatisare, veniti si spuneti ca m-am gandit sunt de acord cu divortul, doresc sa fie incredintat copilul lui....
Inca o intrebare as mai avea: in ce conditii, in calitate de reclamanta, pot sa renunt la dreptul copilului de a beneficia de pensia alimentara?
Cum bine ati precizat este "dreptul copilului la pensie alimentara"...nu dvs renuntati la un drept care nu este al dvs.
Spuneti-mi va rog, daca eu cer sa renunt la pensie alimentara (copilul ramane in custodia mea), mi se aproba?
rpc, utilizator