Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

daca dupa sentinta de divort ,, definitiva si irevocabila, in care tatal cere custodia copilului,, si o primeste ,, dar nu cere pensie alimentara , o poate face dupa ce divortul s-a incheiat ? daca da, cum ? va multumesc mult .
se poate face si dupa divort, printr-o alta actiune in instanta cu dovezile de rigoare privind veniturile parintelui care urmeaza sa plateasca pensia
Introduceti o actiune in instanta prin care solicitati obligarea parintelui caruia nu i s-a incredintat copilul la plata unei pensii de intretinere in favoarea acestuia. Valoarea acestei pensii va fi stabilita in functie de veniturile pe care le realizeaza parintele obligat, precum si in functie de nevoile minorului.
Faceti actiune separata pentru pensie alimentara! ar fi bine sa postati cum ati obtinut incredintarea deoarece , ati ajuta multi tatici care cred ca nu au nici o speranta....
av.antoanelageaman a scris:

Faceti actiune separata pentru pensie alimentara! ar fi bine sa postati cum ati obtinut incredintarea deoarece , ati ajuta multi tatici care cred ca nu au nici o speranta....

ideea cu postarea informatiilor sau chiar a sentintei e super si chiar ar fi de folos...:thumbup:
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat