Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - pensie alimentara

Dupa pronuntarea divortului (hotarare definita - neatacata in 30 de zile), DUPA CAT TIMP are dreptul parintele care are si domiciliul minorului sa se adreseze Instantei si sa ceara pensia alimentara retroactiv. In instanta parintele caruia i s-a incredintat minorul a refuzat sa ceara pensia alimentara motivand ca nu are nevoie, ulterior a inaintat plangere pentru pensia alimentara . Care este intervalul de timp care sa treaca de la pronuntarea definitiva, pana la o alta solicitare ?
Se obliga la pensie în hotărârea de divort.
va rog sa detaliati !
Daca prima instant nu s-a pronuntat ref. la pensia alimentara, aceasta se poate cere oricand dupa prima hotarare, chiar si a doua zi dupa pronuntare. Procedural, cele doua chestii nu au legatura.
Prima instanta s-a pronuntat ,obliga paratul la plata pensiei de 50 lei pe luna .
Atunci se poate promova oricand o noua actiune daca datele care au fost avute in vedere in prima hotarere s-au schimbat (au crescut nevoile minorului, au crescut veniturile parintelui obligat)