Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru ingrijire copil 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru ingrijire copil 2 ani

Buna-ziua,

Am un copil de 6 ani si am divortat de prima nevasta si in urma divortului platesc pensie alimentara. As dori sa stiu ce se intampla cu pensia alimentara daca intru in concediu pentru ingrijire copil 2 ani. De asemena as dori sa stiu daca am posibilitatea sa platesc pensia alimentara mai mica avand in vedere ca am 2 copii.

Va multumesc,
Florin.
Pensia se poate recalcula in caz de aveti mai multi copii, dar trebuie sa deschideti actiune in instanta, mai corect va poate informa un avocat. Oricum o veti plati si daca intrati in cresterea copilului.
Trebuie sa introduceti o actiune in instanta prin care sa solicitati reducerea pensiei de intretinere datorate copilului dv. incredintat fostei sotii, pe motiv ca mai aveti in intretinere inca un copil. La actiune veti atasa certificatul de nastere al celui de-al doilea copil al dv., precum si sentinta prin care ati fost obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea primului copil.
Daca veniturile dv. sunt mai mici decat cele avute in vedere de instanta la data pronuntarii hotararii prin care ati fost obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea primului copil, veti solicita, prin aceeasi actiune, reducerea pensiei de intretinere si in functie de venitul net realizat pe ultimele 6 luni, situatie in care veti depune la dosarul cauzei dovada veniturilor nete.
Va recomand angajarea unui avocat. ;)