Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota parte indiviza

Buna ziua,
In ce lege pot vedea daca in calcului cotei parte indiviza se iau in calcul si suprafetele balcoanelor si/sau logiilor? Si daca in aria desfasurata construita a uniu imobil (bloc) intra balcoanele si/sau logiile. Ma intereseaza legea, HG sau ordonanta, sau norme metodologice.
Multumesc.
Cota-parte indiviza este calculata ca raport intre suprafata utila a unui apartament si suma suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor din condominiu sau scara.

Pentru acelasi apartament cota-parte indiviza poate fi diferita pentru utilizarea in calcularea cotei unei anumite cheltuieli.
Daca intr-o asociatie de proprietari cu 2 scari se face repartizarea salariilor, atunci cota-parte indiviza se calculeaza in raport de suprafetele utile ale tuturor apartamentelor din condominiu (ambele scari).
Daca se face repartizarea caldurii, atunci aceasta se face in raport de suprafata utila a apartamentelor din fiecare scara in parte deoarece factura vine separat pentru fiecare scara.

Definirea suprafetei utile o gasiti in Legea locuintei nr. 114/1996, in Anexa 1, litera B - Nota.
Suprafaţa utilă a locuinţei este suma tuturor suprafeţelor utile ale încăperilor. Ea cuprinde: cameră de zi, dormitoare, băi, WC, duş, bucătărie, spaţii de depozitare şi de circulaţie din interiorul locuinţei. Nu se cuprind: suprafaţa logiilor şi a balcoanelor, pragurile golurilor de uşi, ale trecerilor cu deschideri până la 1,00 m, nişele de radiatoare, precum şi suprafaţele ocupate de sobe şi cazane de baie (câte 0,50 m2 pentru fiecare sobă şi cazan de baie), în cazul în care încălzirea se face cu sobe. În cazul locuinţelor duplex, rampa, mai puţin palierele, nu se cuprinde în suprafaţa utilă a locuinţei.

[ link extern ]
elga50, moderator