Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... procedura de citare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

procedura de citare

daca nu am fost prezent in ultimul termen (penal) dar am avut avocat angajat si ea a fost prezenta,nu am primit citatie....pot sa zic ca am termen in cunostinta avand in vedere faptul ca am avut avocat angajat sau nu a fost indeplinita procedura de citare si pot sa obtin o casare? (in cazul in care nu ma prezint la urmatorul termen si voi fi judecat in lipsa)
ART. 291
Citarea părţilor la judecată
#M64
(1) Judecata poate avea loc numai dacă părţile sunt legal citate şi procedura este îndeplinită. Înfăţişarea părţii în instanţă, în persoană sau prin reprezentant ori avocat ales sau avocat din oficiu, dacă acesta din urmă a luat legătura cu partea reprezentată, acoperă orice nelegalitate survenită în procedura de citare.
#B
(2) Neprezentarea părţilor citate nu împiedică judecarea cauzei. Când instanţa consideră că este necesară prezenţa uneia dintre părţile lipsă, poate lua măsuri pentru prezentarea acesteia, amânând în acest scop judecata.
#M64
(3) Partea prezentă personal la un termen, prin reprezentant, prin avocat ales ori prin avocat din oficiu, dacă acesta din urmă a luat legătură cu partea reprezentată, la un termen, precum şi partea căreia, personal, prin reprezentant sau apărător ales sau prin funcţionarul sau persoana însărcinată cu primirea corespondenţei, i s-a înmânat în mod legal citaţia pentru un termen de judecată nu mai sunt citate pentru termenele ulterioare, chiar dacă ar lipsi la vreunul dintre aceste termene cu excepţia situaţiilor în care prezenţa acestora este obligatorie potrivit legii.
(3^1) Completul învestit cu judecarea unei cauze penale poate, din oficiu sau la cererea părţilor, să preschimbe primul termen sau termenul luat în cunoştinţă cu respectarea principiului continuităţii completului în situaţia în care din motive obiective instanţa nu îşi poate desfăşura activitatea de judecată la termenul fixat ori în vederea soluţionării cu celeritate a cauzei. Preschimbarea termenului se dispune prin rezoluţia judecătorului, în camera de consiliu şi fără citarea părţilor. Părţile vor fi citate de îndată pentru noul termen fixat.
#B
(4) Când judecata se amână, martorii, experţii şi interpreţii prezenţi iau în cunoştinţă noul termen de judecată.
(5) La cererea persoanelor care iau termenul în cunoştinţă, instanţa le înmânează citaţii, spre a le servi drept justificare la locul de muncă, în vederea prezentării la noul termen.
(6) Când judecata rămâne în continuare, părţile şi celelalte persoane care participă la proces nu se mai citează.
(7) Militarii sunt citaţi la fiecare termen.
(8) Deţinuţii sunt citaţi, de asemenea, la fiecare termen.
infăţişarea părţii în instanţă, în persoană sau prin reprezentant ori avocat ales sau avocat din oficiu, dacă acesta din urmă a luat legătura cu partea reprezentată, acoperă orice nelegalitate.........si daca avocatul nu a luat legatura cu mine? efectiv nu am termen la cunostinta (na bine..am aflat de pe site-ul judecatoriei,dar pot sa zic ca nu am acces la internet)

oltul, utilizator
Domnule Oltul discutati cu avocatul situatia, personal nu vad posibila varianta dvs.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat