avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CUM SE CALCULEAZA CONCEDIUL MEDICAL 01
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CUM SE CALCULEAZA CONCEDIUL MEDICAL 01

SUNT IN CONCEDIU MEDICAL DE PE DATA DE 26 IUNIE...SI AM CONTINUAT LUNA IULIE RESPECTIV AUGUST.PE LUNA IUNIE AM LUAT SALARIU IN JURUL LA 1000 DE LEI,PE LUNA IUNIE 1080 IAR P LUNA AUGUST 870...NELAMURIREA MEA ESTE DE CE DIFERENTELE ASTEA ASA DE MARI.CUM SE CALCULEAZA DE FAPT CM IN CONDITIILE IN CARE EU AM SALARIUL DE 1435 LEI..VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:58, 11 Septembrie 2013
Pentru concediul medical se calculeaza o indemnizatie zilnica conform Art.73 din normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:
Mzbci = Σ V: NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii în aceastã perioadã nu poate fi mai mare decât numãrul zilelor lucrãtoare corespunzãtoare fiecãrei luni din perioada luatã în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare.

In cazul dvs.:
SUMA V = 1435 x 6 luni = 8610 lei (daca ati obtinut acelasi venit brut de 1435 lei in cele 6 luni anterioare intrarii in concediul medical, adica perioada decembrie 2012 - mai 2013)
NTZ = 19 zile decembrie 2012 + 21 zile ian.2013 + 20 zile feb.2013 + 21 zile mar.2013 + 22 zile apr.2013 + 21 zile mai 2013 = 124 (daca nu ati avut absente nemotivate in toate aceste zile)

Media zilnica = 8610 : 124 = 69,43 lei/zi
Daca ati avut codul 01 pe primul certificat, atunci indemnizatia pe 1 zi este de 75% = 69,43 x 75% = 52,07 lei.

Pentru luna iulie calculul ar fi asa:
23 zile medical = 52,07 x 23 = 1198 lei
CAS = 82 lei
somaj = 0
CASS = 0
impozit = (1198 - 82 - 230 deducere personala) x 16% = 142 lei
salariu net = 1198 - 82 - 142 = 974 lei

Daca veti avea medical in continuare, media zilnica se inmulteste cu numarul de zile lucratoare incluse in perioada de medical si se obtine indemnizatia lunara. Aceasta variaza de la o luna la alta, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.
Ultima modificare: Marți, 10 Septembrie 2013
ana-cer, moderator
1. Salariul = remuneratia pentru munca depusa.

2. Pe perioada de concediu medical se calculeaza si se plateste indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul baza concedii medicale vanatorul vanatorul Am urmatoarea situatie: - lunile martie-iulie 2013 luna completa si luna august 10 zile lucrate si 11 zile concediu medical - in luna septembrie 2013 se ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii medicale mateiadriana mateiadriana am un cm cod indemnizati 05 boli infectioase din grupa a cod 12, as vrea sa stiu cum se calculeaza ? (vezi toată discuția)
Concediu medical alexmirc alexmirc Va rog sa-mi spuneti cum se plateste un concediu medical de 3 sau 5 zile ( nu stiu codul ) pentru un caz de gripa? Multumesc. (vezi toată discuția)