Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare cetatenie incluzand schimbare nume si ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare cetatenie incluzand schimbare nume si prenume

buna ziua .o sa intru intr-un sibiect mai delicat si mai anume posibilitatea de a schimba cetatenia si in acelasi timp schimbarea de nume si prenume.eu sunt cetatean roman de la nastere in varsta de 26 ani.parintii mei tot romani.mi sa oferit sansa de a fi recunoscut ca fiu al unui cetatean portughez si in acest caz sa iau numele de familie al familiei respective acestia neavand nici un copil.ce doresc sa aflu este : ce acte imi trebuie sau ce trebuie sa fac pentru a deveni legal baiatul lor cu tot cu nume de familie si drepturi in portugalia..multumesc,
Puteti sa fiti recunoscut de cetateanul portughez numai daca sunteti un copil doar cu mama inscrisa in actele de nastere sau in cazul dvs. daca tatal dvs. solicita tagada iar portughezul face recunoasterea. Eu zic ca in cazul dvs. trebuie sa fiti adoptat nicidecum sa fiti recunoscut, deoarece din declaratia dvs. rezulta ca aveti deja inscrisi in actul de nastere ambii parinti. Puteti sa va pastrati cetatenia romana si sa o dobanditi si pe cea portugheza. Actele necesare in vederea adoptiei le gasiti in Legea nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei, republicata , numai ca daca dvs. nu ati fost crescut de familia din portugalia nu prea vad sorti de izbanda. Va puteti adresa in scris [ link extern ] .