Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata

Buna ziua,
pentru pensia de invaliditate,medicul expert a emis decizia medicala cu revizuire la un an,am optat pentru inceperea activitatii si incheierea pensiei.As dori sa stiu care este ultima luna cand mai pot lua pensia(ex.decizia termen revizuire 10 ale lunii sept inceperea lucrului 1 luna oct).Medicul expert inca nu a emis decizia de incetare a pensiei. Multumesc!
In mod normal incepand cu data emiterii deciziei medicale de incetare a invaliditatii, semnata de catre medicul expert din comisia medicala, nu veti mai primi respectiva pensie de invaliditate.
Mai poate fi o conditie legata de data incetarii invaliditatii, inainte sau dupa 15 ale lunii, adica decizie semnata inainte de 15 (respectiv incepand cu 10 septembrie), sa nu mai primiti pensie deloc, pentru luna septembrie.