Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Refacere expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Refacere expertiza

daca la expertiza nu sant multumita de cum s-au impartit loturile,avocatul meu poate depune o cerere prin care se solicita o alta expertiza?si evaluarea terenului e foarte mare.se poate cere un alt expert?multumesc
Expertul, evalueaza pretul terenului functie de zona si functie de destinatie: teren agricol sau construibil.
Pretul de plecare este functie de grila notariala.
Depuneti obiectii si consultativa cu avocatul pentru urmatorii pasi.
Diferenta de onorariu pentru prima expertiza o platiti daca exista o hatarare a instantei de judecata in acest sens, care a aprobat decontul de cheltuieli al expertului depus o data cu raportul de expertiza.
De regula, instnata aproba aceasta diferenta de onorariu, dupa ce expertul depune raspunsul la observatiile formulate de parti la raportul de expertiza tehnica judiciara.
Daca instanta va aproba contraexpertiza, pentru aceasta se va fixa un alt onorariu provizoriu pe care trebuie sa il platiti in 5 zile de la incredintare.